Uspjesi naših učenika

Autor: Valentina Buden, 24. 10. 2016.

Kristina Ptić, maturantica Srednje škole Zlatar, smjer upravni referent, u šk. god. 2010./2011., nastavila je svoje obrazovanje na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i stekla zvanje magistre ekonomije. U sklopu 16. Međunarodne znanstvene konferencije u Osijeku Business Logistic in Modern Management predstavila je rezultate istraživačkog dijela svog diplomskog rada. Budući da je tema diplomskog rada bila Maloprodaja odjeće s aspekta adolescenata, naša bivša učenica kao anketni uzorak izabrala je upravo naše učenike smjera upravni referent, tehničara za logistiku i špediciju i opće gimnazije, na što smo vrlo ponosni.

Na temelju provedenog istraživanja utvrđeno je da je najzastupljeniji prodajni format shopping centar, gdje čak 75% adolescenata kupuje svoju odjeću. Više od 60% ispitanih adolescenata izjasnilo se kako mediji utječu na njihov izbor odjeće. U radu je također dokazan utjecaj referentnih grupa na odluke o kupnji, ponajprije utjecaj roditelja i prijatelja jer se s njima ostvaruju dublji odnosi nego s ostalim članovima društva.  Na 49% ispitanih adolescenata utječu prijatelji prilikom kupnje odjeće, a roditelji imaju utjecaj na 43% ispitanika. Kupnju odjeće kod većine učenika financiraju roditelji, čak u 71% slučajeva, 5% ih kupuje odjeću od novca koji zaradi, a 24% učenika kupuje odjeću od svog džeparca. Za većinu ispitanih učenika udobnost je najvažniji motiv prilikom kupnje odjeće.  Učenici se uglavnom slažu s tvrdnjom da kupuju odjeću sličnu onoj koju nose ostali te da ne vole nositi odjeću kojom se ističu.

Ova suradnja između SŠ Zlatar i bivše učenice samo je još jedan primjer koji dokazuje kako odnos nastavnika i učenika ne prestaje zadnjim danom škole. Štoviše, naša bivša učenica svim je domaćim i inozemnim izlagačima na ovoj međunarodnoj konferenciji s ponosom predstavila SŠ Zlatar, Krapinsko-zagorsku županiju i Ekonomski fakultet u Zagrebu.

Čestitamo našoj učenici na uspjehu!

« Lipanj 2017 »