AKCIJA CRVENOG KRIŽA POVODOM SVJETSKOG DANA JABUKA

Autor: Lidija Pelko, 20. 10. 2015.

Crveni križ i Srednja škola nastavljaju suradnju, ovaj puta u akciji dopreme, skladištenja i distribucije jabuka za naš kraj. Više o tome pročitajte u obavijesti.

Foto-galerija

Hrvatski crveni križ s područja Zlatara organizirao je podjelu jabuka za osam osnovnih  škola i dvije srednje škole te vrtićima, umirovljenicima i socijalno ugroženim obiteljima.  Srednja škola Zlatar je i ove godine sudjelovala kao sabirni centar gdje je dopremljeno 10 tona jabuka, a koje su se danas počele odvoziti namijenjenim subjektima. Učenici Srednje škole  Zlatar zajedno sa zaposlenicima s ponosom su pridonijeli uspješnom provođenju akcije te su time ujedno i prigodno obilježili Svjetski dan jabuka koji se tradicionalno obilježava još od 20. listopada 1990.

Često nam se događa da u svakodnevnoj prehrani zaboravimo na vrijednost voća. Prema podacima  Hrvatske gospodarske komore, prosječna potrošnja jabuka po stanovniku u Republici Hrvatskoj iznosi 15 kg godišnje.

Jabuka spada među najkorisnije namirnice za zdravlje organizma jer je bogata vitaminima C, A, E, B1, B2, B6, beta karotenom, vlaknima, kalijem, kalcijem, fosforom, željezom, magnezijem i ugljikohidratima. U jabuci ima 85 do 90 % vode pa stoga uspješno osvježava i gasi žeđ te jača imunološki sustav organizma. Vrlo je učinkovita u borbi protiv virusa i bakterija, štiti organizam od prehlade, a također smanjuje rizik za pojavu karcinoma debelog crijeva i slično.

Dakle savjet svima još od davnina :

„JENA JABUKA NA DAN TIRA DOKTORA Z HIŽE VAN“

Sretan Vam Svjetski dan jabuka!