ČITAJ MI

Autor: Silvija Nestorović, 9. 2. 2015.

NACIONALNA KAMPANJA: ČITAJ MI – «Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj!»

Osim svima poznatog Valentinova koje se obilježava 14. veljače, taj je dan i Međunarodni dan darivanja knjiga. Povodom tog dana u Hrvatskoj se već nekoliko godina odvija nacionalna kampanja Čitaj mi pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj".

Riječ je o volonterskom projektu kojim se kod djece i mladih želi potaknuti ljubav prema čitanju i darivanju. U kampanju se ove godine prvi puta uključuje i naša škola akcijom prikupljanja knjiga i slikovnica.

Aktivnosti vezane uz ovaj nacionalni projekt namjeravamo s vremenom proširivati jer je čitanje, uz pisanje i računanje, jedna od triju osnovnih vještina na kojima počiva obrazovanje i cjeloživotno učenje.

Znate li da u zemljama u razvoju većina djece nema vlastitu knjigu, a papir im je teško dostupan?

Pozivamo sve učenike i djelatnike naše škole da tijekom trajanja akcije od 10. do 13. veljače daruju neku svoju knjigu ili slikovnicu i predaju je knjižničarki koja će ih slagati na za to označeno mjesto u višenamjenskom prostoru škole.

Također vas molimo da se na odabranu knjigu ili slikovnicu potpišete kao darivatelj (s unutarnje strane prednjih korica) uz datum te razredni odjel kojem pripadate, tako da vaše ime ostane zabilježeno u ovoj lijepoj akciji i da budući čitatelji naiđu na njega.

Osobito su dobrodošle knjige za djecu ili lektirni naslovi. Sljedećih dana moći ćete pratiti sakupljanje knjiga u predprostoru, a nakon završetka akcije naše će volonterke prof. Silvija Nestorović i prof. Martina Sviben u dogovoru s ravnateljicom škole rasporediti darovane knjige.

Dio ćemo pokloniti zlatarskom dječjem vrtiću i osnovnoj školi, a dio ćemo zadržati u našoj školi i tako obogatiti naš knjižni fond.

Odmah nakon završetka akcije uredit ćemo u višenamjenskom prostoru i Kutak za čitanje u kojem ćete moći prelistavati zanimljive knjige dok čekate početak nastave ili imate slobodne sate, a moći ćete i na panou ostaviti svoje prijedloge za čitanje koje želite podijeliti s vršnjacima.

Ovaj plan smatramo skromnim početkom i nadamo se vašem dobrom odazivu i pomoći, kao i u dosadašnjim školskim akcijama. Sljedeći ćemo vas tjedan obavijestiti o broju prikupljenih knjiga i slikovnica te darivateljima.

Hvala vam unaprijed!