Projekt Zdrav za 5!

Autor: Marina Galinec, 5. 2. 2015.

U srijedu, 4.2., u sklopu projekta Zdrav za 5! održane su radionice za učenike naših prvih razreda. Provodile su se u suradnji s PU krapinsko-zagorskom, a svrha radionica bila je prevencija ovisnosti te promocija pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži.

O projektu

Uspješna i odgovorna prevencija jača kvalitetu života građana, ima dugoročnu korist u smislu smanjenja troškova vezanih za formalni kazneno-pravni sustav kao i ostale društvene troškove. Državna i lokalna tijela, organizacije civilnog društva i privatni sektor sudjeluju i trebaju sudjelovati u kreiranju, održavanju i promicanju važnih elemenata prevencije.

S obzirom na širinu problematike ovisnosti, komponenta prevencije ovisnosti sastoji se od tri podkomponente i to:

· podkomponenta 1 : ovisnost i zlouporaba alkohola; ciljana skupina su učenici 8. razreda osnovne škole

· podkomponenta 2 : ovisnost i zlouporaba droga; ciljana skupina su učenici prvog razreda srednje škole

· podkomponenta 3 : ovisnosti o igrama na sreću; ciljana skupina su učenici drugog razreda srednje škole

Tijekom provedbe projekta, učenici usvajaju znanja o utjecaju alkohola i droga na zdravlje i izgled pojedinca, utjecaju na ponašanje (rizična ponašanja), obitelj i obiteljski sustav, na profesionalnu i sportsku karijeru, društvenim rizicima konzumiranja sredstava ovisnosti, o metodama prevencije i liječenja bolesti ovisnosti te se informiraju o štetnosti preranog i prekomjernog korištenja igara na sreću kao rekreacijskog oblika zabave. Također, dobivaju informacije o policijskim poslovima te primjeni policijskih ovlasti prema počiniteljima kažnjivih radnji, kao i sankcijama u slučajevima zlouporabe droga. Odnosno, učenici se poučavaju kako se othrvati sredstvima ovisnosti - ne samo drogi i alkoholu, već i igrama na sreću te drugim sredstvima koja mlade sve više okružuju i sve su im lakše dostupna.                                                                                                                                                                                                                             Ovisnosti kao bolesti te njezine posljedice, pogađaju sve društvene slojeve, društvene zajednice i sve zemlje. Ovisnost, posebno onu o drogama, prate i zarazne bolesti poput, HIV-a, hepatitisa te spolno prenosive bolesti. Sam način života ovisnika najčešće dovodi do općeg slabljenja organizma, pa je smrtnost među ovisnicima veća no u općoj populaciji iste dobi. Sami uzroci i razlozi pojavnosti ovisnosti su različiti, a najčešće se spominju problemi u društvu poput: siromaštva, nezaposlenosti, prostitucije, delinkvencije, kriminaliteta, beskućništva i dr., uz ogradu da je problem ovisnosti zastupljen i u bogatijim društvima te je lista uzroka mnogo šira i kompleksnija.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Prema rezultatima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola, uporabi droga i rizičnim čimbenicima među učenicima – ESPAD koje je provedeno tijekom 2011. godine, a u koje je uključeno više od 100.000 mladih u dobi od navršenih 16 godina u 36 europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku, mladi u Hrvatskoj su po pušenju cigareta i konzumiranju alkohola iznad europskog prosjeka.

Nedovoljna informiranost mladih o štetnosti utjecaja alkohola i neznanje o nastanku bolesti ukazuju na potrebu sustavnog i cjelovitog provođenja preventivnih programa usmjerenih na podizanje razine znanja i svijesti o ovom problemu kod mladih.

Više o projektu možete saznati na sljedećem linku:                      http://www.mup.hr/UserDocsImages/minstarstvo/2012/Projekt_Zdrav_za_5.pdf