Financiranje troškova prijevoza u razdoblju rujan-prosinac 2014.

Autor: Ana Hudi, 3. 9. 2014.

Dana 28. kolovoza Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa objavilo je Odluku Vlade kojom se nastavlja sufinanciranje troškova  prijevoza redovitih učenika srednjih škola u razdoblju rujan-prosinac 2014. Cjelovitu Odluku i upute možete pročitati na ovom linku.

Potvrdu za ostvarivanje prava na prijevoz možete skinuti sa stranice Ministarstva ili podići u školi.

Učenici prvih razreda koji prema kriterijima iz Odluke ispunjavaju uvjete za sufinanciranje 75% troškova javnog prijevoza, ispunjavaju POTVRDU 75% i na temeljem toga ostvaruju navedeno pravo kod prijevoznika.

Učenici drugih, trećih i četvrtih razreda koji suuprethodnom razdoblju ostvarivali pravo na sufinanciranje međumjesnoga javnog prijevoza to pravo ostvaruju i u razdoblju rujan - prosinac 2014. kod istog prijevoznika te nisu obvezni ispunjavati POTVRDU 75% osim u slučaju promjene prebivališta/boravišta, prijevoznika ili drugih preduvjeta za ostvarivanje prava.

U slučaju da pripadaju posebnim kategorijama koje ostvaruju pravo na financiranje u visini 100% troškova javnog prijevoza, učenici ispunjavaju POTVRDU 100%.

Potvrda se sastoji od tri dijela koje ovjeravaju škola, roditelj i prijevoznik.

Učenici sukladno Odluci mogu ostvariti pravo na sufinanciranje od:

75% - ostvaruju učenici koji su u školskoj godini 2014./2015. upisali i redovito pohađaju srednju školu na području Republike Hrvatske, koji kupuju mjesečnu kartu za korištenje sredstava redovitog javnog prijevoza, a kojima je udaljenost od adrese u mjestu prebivališta odnosno boravišta učenika do adrese u mjestu škole iznosi više od 5 kilometara

Učenici koji sukladno Odluci ostvaruju pravo na sufinanciranje 75% troškova prijevoza ostvaruju pravo na sufinanciranje mjesečne karte za vlak ili autobus.

Ako je cijena karte za autobus veća od:

• 450 kuna za relaciju manju ili jednaku od 10 km, sufinancira se 75% od 450 kuna,
  • 650 kuna za relaciju veću od 10 km, a manju ili jednaku od 20 km, sufinancira se 75% od 650 kuna,
  • 800 kuna za relaciju veću od 20 km, a manju ili jednaku od 30 km, sufinancira se 75% od 800 kuna,
  • 950 kuna za relaciju veću od 30 km, a manju ili jednaku od 40 km, sufinancira se 75% od 950 kuna,
  • 1.100 kuna za relaciju veću od 40 km, a manju ili jednaku od 50 km, sufinancira se 75% od 1.100 kuna,
  • 1.300 kuna za relaciju veću od 50 km, sufinancira se 75% od 1.300 kuna.

Ako je cijena mjesečne učeničke karte za autobus veća od:

• karte koju za mjesec plaćaju radnici, sufinancira se 75% cijene takve karte (radničke),
  • ukupnog iznosapojedinačnih dnevnih karata za dane pohađanja nastave u mjesecu, sufinancira se 75% ukupnog iznosa pojedinačnih dnevnih karata za dane pohađanja nastave u mjesecu.
  •

i 100%  troškova  - iznimno, ostvaruju učenici koji su u školskoj godini 2014./2015. upisali i redovito pohađaju srednju školu na području Republike Hrvatske ako su članovi kućanstva koji je korisnik zajamčene minimalne naknade ili pomoći za uzdržavanje sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Učenici koji sukladno Odluci ostvaruju pravo na financiranje 100% troškova prijevoza ostvaruju pravo na financiranje pune mjesečne karte za vlak ili autobus.

Ako je cijena mjesečne učeničke karte za autobus veća od:

• karte koju za mjesec plaćaju radnici, financira se 100% cijene takve karte (radničke),
  • ukupnog iznosa pojedinačnih dnevnih karata za dane pohađanja nastave u mjesecu, financira se 100% ukupnog iznosa pojedinačnih dnevnih karata za dane pohađanja nastave u mjesecu.

Kombinirani prijevoz

Učenici sukladno Odluci ostvaruju pravo na sufinanciranje 75% troškova prijevoza imaju pravo na sufinanciranje jedne mjesečne učeničke karte za odgovarajuće relacije na kojima korite usluge prijevoza za vrijeme trajanja nastave. Ako učenik za dolazak u školu kupuje dvije mjesečne karte, ima pravo na sufinanciranje jedne po vlastitom  izboru.

Dogovorom KZŽ i autobusnih prijevoznika prvi tjedan nastave učenici drugih, trećih i četvrtih razreda prevoze se po osnovi starih mjesečnih karata, a učenici prvih razreda po osnovi nekog dokaza o upisu (kopija upisnice).