Naši učenici i mentori u završnici projekta LUMEN

Autor: Stela Markulin, 12. 6. 2019.

U subotu, 08. lipnja 2019. godine, u Osnovnoj školi Ksavera Šandora Gjalskog u Zaboku održano je završno događanje projekta LUMEN kojem je cilj poticati rad s darovitom djecom i mladima u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Projekt LUMEN prvi je projekt Krapinsko-zagorske županije koji pruža podršku nastavnicima, profesorima i stručnim suradnicima osnovnih i srednjih škola u radu s (potencijalno) darovitim učenicima. Projekt je usmjeren i na aktivan rad s (potencijalno) darovitim učenicima kako bi maksimalno iskoristili i upotrijebili svoje talente u okviru 5 tematskih grupa: društveno-humanističko-jezično, matematičko-informatičko-tehničko, umjetničko i prirodoslovno.

Naša  škola bila je nositelj matematičko-informatičko-tehničkog područja. Svoje projekte unutar zadanog područja razvijalo je 19 učenika i to: Ivan Brozd, 2.r, Matija Kleflin, 2.r, Ivan Šuštić, 2.r, Tomislav Prlić, 2.r, Borna Šoštar, 2.r, Vilim Kobeščak, 2.g1, Filip Srebačić, 3.r, Mateo Odorjan, 3.r, Vedran Kebet, 3.r, Luka Curiš, 3.r, Fran Majdak, 3.r, Manuel Plašć, 4.r, Nikola Gudan, 4.r, Karlo Marković, 4.r, Dario Sente, 4.r, Stjepan Bingula, 4.r, Mihael Horvatek, 4.r, Lovro Tovernić, 4.g1 i Ivan Grzelja, 4.g2.

Učenici su uz pomoć mentora:

Vesne Svrtan prof. matematike,

Bojana Rogine, mag.ing.el.techn.inf. i

Vladimira Klapača,struč.spec.ing.el.

u 35 nastavnih sati dodatno proučavali, istraživali i povezivali područja matematike, informatike, elektronike i novih tehnologija u području srukovnih predmeta tehničara za računalstvo.

Projektom na razini škole koordinirao je profesor Vladimir Klapač.

Na završnoj svečanosti, uz iznimno zanimanje posjetitelja, prikazali su i demonstrirali  svoje  radove: Teslinu zavojnicu, Kundtovu cijev za mjerenje zvučnih valova, maketu naše škole izrađenu 3D printerom, mini računalo i dr. Učenici Stjepan Bingula, Manuel Plašć i Karlo Marković sa svojim mentorom Tomislavom Pavlekom prikazali su svoj projekt AGROBOT 4G koji je namijenjen mjerenju i vizualizaciji podataka kao što su temperatura zraka, temperatura tla, količina vlage u zraku. nadmorska visina te razina tekućine u spremniku s kojim su osvojili 1. mjesto na državnoj smotri WORLDSKILLS i zlatnu medalju na izložbi inovacija u Ivanić Gradu.

Više fotografija pogledajte u Fotogaleriji

« Studeni 2019 »