Dani sigurnijeg interneta

Autor: Vesna Pisačić, 7. 2. 2019.

Ove godine smo odlučili cijelu veljaču posvetiti borbi protiv nasilja. Podijelili smo ju tematski po tjednima. Ovaj tjedan smo posvetili sigurnijem internetu.

Svake veljače, prvog utorka u mjesecu, udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Razrednici, psihologinja i pedagoginja su na satovima razrednih odjela razgovarali na temu sigurnijeg interneta. Nastavnici informatike/računalstva su na svojim satovima obrađivali teme vezane uz sigurnost na internetu, razgovarali s učenicima za što najčešće koriste internet, o dobrim i lošim stranama interneta te kakav bi internet oni željeli.

U školi smo napravili izložbu plakata na temu sigurnijeg interneta. Na plakatima se može pročitati što učenici misle o dobrim i lošim stranama internata te kakav bi internet ustvari željeli. Mogu naučiti kako prepoznati e-nasilje, isplati li se biti youtuber i što ako netko objavi njihove privatne fotografije ili video na internetu. Mogu provjeriti boluju li od selfitisa i jesu li digitalni domorodci ili digitalni imigranti.

Na plakatu na ulazu mogu pročitati savjete za sigurno korištenje internata.

Učenici su se uključili u akciju „#lijepariječ, dovoljna je samo lijepa riječ!“ Na plakatu su napisali lijepe poruke jer je za početak dovoljna i lijepa riječ na internetu da bi Internet učinili boljim i ljepšim.

Slike možete pogledati u fotogaleriji.