Sufinanciranje prijevoza srednjoškolaca na početku školske godine 2016./2017.

Autor: Ana Hudi, 1. 9. 2016.

Dana 28. kolovoza Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa objavilo je Odluku Vlade kojom se nastavlja sufinanciranje troškova  prijevoza redovitih učenika srednjih škola u razdoblju rujan-prosinac 2016. Cjelovitu Odluku i upute možete pročitati na ovom linku.

Potvrdu za ostvarivanje prava na prijevoz možete skinuti sa stranice Ministarstva ili podići u školi.

Učenici prvih razreda koji prema kriterijima iz Odluke ispunjavaju uvjete za sufinanciranje 75% troškova javnog prijevoza, ispunjavaju POTVRDU 75% i na temeljem toga ostvaruju navedeno pravo kod prijevoznika.

Učenici drugih, trećih i četvrtih razreda koji su u prethodnom razdoblju ostvarivali pravo na sufinanciranje međumjesnoga javnog prijevoza to pravo ostvaruju i u razdoblju rujan - prosinac 2016. kod istog prijevoznika te nisu obvezni ispunjavati POTVRDU 75% osim u slučaju promjene prebivališta/boravišta, prijevoznika ili drugih preduvjeta za ostvarivanje prava.

U slučaju da pripadaju posebnim kategorijama koje ostvaruju pravo na financiranje u visini 100% troškova javnog prijevoza, učenici ispunjavaju POTVRDU 100%.

Potvrda se sastoji od tri dijela koje ovjeravaju škola, roditelj i prijevoznik.

Učenici sukladno Odluci mogu ostvariti pravo na sufinanciranje od:

75% - ostvaruju učenici koji su u školskoj godini 2016./2017. upisali i redovito pohađaju srednju školu na području Republike Hrvatske, koji kupuju mjesečnu kartu za korištenje sredstava redovitog javnog prijevoza, a kojima je udaljenost od adrese u mjestu prebivališta odnosno boravišta učenika do adrese u mjestu škole iznosi više od 5 kilometara

Učenici koji sukladno Odluci ostvaruju pravo na sufinanciranje 75% troškova prijevoza ostvaruju pravo na sufinanciranje mjesečne karte za vlak ili autobus.

i 100%  troškova  - iznimno, ostvaruju učenici koji su u školskoj godini 2016./2017. upisali i redovito pohađaju srednju školu na području Republike Hrvatske ako su članovi kućanstva koji je korisnik zajamčene minimalne naknade ili pomoći za uzdržavanje sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Učenici koji sukladno Odluci ostvaruju pravo na financiranje 100% troškova prijevoza ostvaruju pravo na financiranje pune mjesečne karte za vlak ili autobus.

Ako je cijena mjesečne učeničke karte za autobus veća od:

Kombinirani prijevoz

Učenici koji sukladno Odluci ostvaruju pravo na sufinanciranje 75% troškova međumjesnog prijevoza, a koji koriste dva međumjesna prijevoza u jednom (istom) smjeru, ostvaruju pravo na obje karte . Učenici koji kombiniraju međumjesni i mjesni prijevoz, sufinancira se mjesečna karta samo za međumjesni prijevoz, a učenici koji putuju u školu s jednim prijevoznikom, a vraćaju se s drugim, ostvaruju pravo na sufinanciranje jedne mjesečne karte, prema vlastitom izboru.

Učenici sukladno Odluci ostvaruju pravo na sufinanciranje 75% troškova prijevoza imaju pravo na sufinanciranje jedne mjesečne učeničke karte za odgovarajuće relacije na kojima korite usluge prijevoza za vrijeme trajanja nastave. Ako učenik za dolazak u školu kupuje dvije mjesečne karte, kombiniraju  ima pravo na sufinanciranje jedne po vlastitom  izboru.

« Travanj 2017 »